Dziewczęta z M four B POŁONINY

Dziewczęta z M four B POŁONINY
MFB

poniedziałek, 30 listopada 2009

Przebieg eksperymentu - Mikroplaneta

E.ma.




Przebieg eksperymentu - Mikroplaneta

E.am.

Oto przebieg maszego badania w kilku zdjęciach. ;p













piątek, 27 listopada 2009

środa, 25 listopada 2009

Dzień Pluszowego Misia


Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez pluszowego misia. Miś jest najlepszym przyjacielem dziecka, nawet niektórzy dorośli trzymają z sentymentu swojego pluszaka. Czy można wyobrazić sobie świat bez misia?

Rysunek Clifforda Berrymana pt. "Drawing the Line in Mississippi " / Fot. Wszystko zaczęło się w 1902 roku, gdy prezydent Stanów Zjednoczony Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent, gdy ujrzał przerażone zwierzątko, natychmiast kazał je uwolnić.

Wydarzenie uwiecznił na rysunku Clifford Berryman. Rysunek ukazał się w gazecie „The Washington Post”. Obrazek natchnął sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji, do produkcji, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem pluszowym i właścicielem „Ideal” – jednej z najbardziej znanych firm produkującej misie.

Żyjemy w czasach rozkwitu tradycji pluszowych misiów, zarówno tych starych z początku wieku, jak i tych współczesnych produkowanych masowo w fabrykach na Dalekim Wschodzie.

Światowy Dzień Pluszowego Misia jest wspaniałym pomysłem. Organizowane są konkursy i festyny. Przedszkola, szkoły oraz biblioteki tego dnia łączą zabawę z nauką. Nagrodami są oczywiście misie.

Tak więc nie zapomnijmy o naszych przytulankach w dniu ich święta ;)

Pozdrawiamy
MfourB Połoniny

Na trzy miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej- lokalizacja, nazwa firmy oraz logo.

Po tych zajęciach dowiedzieliśmy się co musimy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej lokalizacji dla naszej firmy oraz zapoznaliśmy się z regułami tworzenia ciekawego logo i sloganu naszego przedsiębiorstwa.

Wybór lokalu ma duże znaczenie dla powodzenia pomysłu na biznes. Lokal buduje nasz wizerunek w oczach klientów oraz konkurencji (lub go niszczy), motywuje pracowników do wydajnej pracy (lub demotywuje). W każdym biznes planie powinno znaleźć się trochę miejsca na opis lokalu realnego i docelowego. Opis lokalu docelowego pozwala na utrzymanie zaangażowania w biznes. Praca w warunkach nie sprzyjających dobremu samopoczuciu i bez możliwości przeniesienia do nowoczesnego biurowca nie nastraja do chęci raźnego zdobywania klientów.

Przy wyborze lokalu trzeba kierować się tym aby był on odpowiedni dla prowadzonej działalności czyli aby spełniał on kryteria w zależności czy będzie to fabryka czy kawiarnia itp. Ważnym aspektem jest również dostępność dla klientów. Warto pomyśleć również czy będzie to w centrum miasta czy na obrzeżach. Tak więc przy wyborze odpowiedniej lokalizacji trzeba brać pod uwagę wiele kryteriów aby spełniały one oczekiwania wszystkich zarówno pracowników jak i konsumentów.

wtorek, 24 listopada 2009

Fotorelacja z zajęć


24 Listopad - Katarzynki

Katarzynki – dzień św. Katarzyny, żeński odpowiednik andrzejek. W nocy z 24/25 listopada odbywają się wróżby młodych mężczyzn dotyczące ożenku i poszukiwania partnerki. Prawowite męskie "święto" zostało zapomniane na rzecz spopularyzowanego na zachodzie święta panien – zwanego andrzejkami, kiedy to kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby.

Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.

* "W noc świętej Katarzyny pod poduszką są dziewczyny" – to porzekadło towarzyszyło wkładaniu pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, części garderoby czy ptasiego pióra mających sprowadzić proroczy sen o przyszłej narzeczonej, bądź karteczek z pierwszymi literami imion lub całymi żeńskimi imionami – które zaraz po przebudzeniu miały być wylosowane. Towarzyszyć temu mógł wierszyk:

Wskaż proszę wróżbo wybrankę
Żonę i przyszłą kochankę
Wyciągam karteczki cztery
Są jej imienia litery

* Wróżenie z kubków polegało na losowaniu ukrytych pod nimi przedmiotów symbolizujących ożenek (np. obrączka), przypływ majątku (np. monety), dobrą pracę (zboże), chwilowy zastój (pusty kubek). Losowaniu towarzyszyć może wierszyk:

Kasiu daj znać, co się będzie ze mną dziać

sobota, 21 listopada 2009

21 listopad - Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To niezwykle ciekawe święto w naszym kalendarzu powstałe z wrocławskiej inicjatywy. Jak je obchodzić? Wystarczy tylko się uśmiechnąć do drugiej osoby. Nic więcej.

Pomysł Światowego Dnia Pozdrowień narodził się już w 1973 roku pod nazwą World Hello Day w Stanach Zjednoczonych. W Polsce był mało znany, a właściwie nadal jest. W każdym razie w ubiegłym roku Wrocław zdecydował się na promocję tego właśnie święta. Czy faktycznie mało w nas życzliwości, że trzeba o tym przypominać?

Kim jest człowiek życzliwy? Słownikowa definicja mówi, że jest to osoba nastawiona przychylnie i przyjaźnie, dobra i serdeczna. Z czego składa się życzliwość? Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie. Czy to wiele? Wcale. A mimo wszystko na co dzień zapominamy o takich gestach. Być może mało wyraźnych, ale z pewnością wiele znaczących. Goniąc za dobrami materialnymi zamykamy się (i to bardzo szczelnie) w swojej skorupie. Przemykamy obok siebie na ulicy, uczelni, w biurze, tramwaju itd. Czasem spoglądając ukradkiem, rzadziej zdobywając się na jakikolwiek przyjazny gest. A przecież żeby zasłużyć na życzliwość innych, samemu trzeba się na nią zdobyć. Każdy stara się to zrobić. Co prawda z różnym skutkiem, ale liczą się chęci. Jeśli wymagamy, by inni traktowali nas z szacunkiem. Sami też tak róbmy.

czwartek, 19 listopada 2009

"Na cztery miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej"- konkurencja

Hejka! Dzisiejsze zajęcia z przedsiębiorczości znów zaczęłyśmy od...
Pytanka:
  • Kim jest naszych pięciu najbliższych konkurentów?
  • Jaka jest ich działalność-stabilna, rozwijająca się, czy może następuje spadek ich obrótów?
  • W czym działalność konkurentów przypomina / nie przypomina naszej?
  • Czego się nauczyliśmy z obserwacji ich działalności? Co działa na ich korzyść? A co nie?
  • W czym nasza działalność będzie lepsza niż ich?
Zaczęła się dyskusja. Bardzo szybko wyrobiłyśmy sobie jasną opinie na temat planów konkurencji. Zbieramy informacje o konkurencji. Porównujemy naszą firmę z ich pod różnymi względami takimi jak:jakość, wyłączność, ekskluzywność, niższe ceny, asortyment produktów, niezawodność, dostawa, lokalizacja, informacje, dostępnośc, karty kredytowe, gwarancja, doradztwo, akcesoria, wiedza i uprzejma obsługa. Musimy na okrągło śledzić postępowania konkurenta, jeśli nie to utracimy potencjalne korzyści. Celem tej części biznes planu jest dokonanie wyboru dobrych praktyk konkurowania i uniknięcie błędów popełnianych przez konkurentów. Konkurencja powinna opierać się na rozsądku i wiedzy. Nie będziemy w stanie walczyć na wszystkich frontach. Małe firmy dysponują alternatywami cenowymi. Wybieramy te obszary, w których możemy zdobyć przewagę, opartych na naszych mocnych punktach. Spróbujemy dopasować atuty do produktów słabych konkurencji.

19 listopad - Święto Wina

Święto Wina Beaujolais Nouveau (czyt: Bożole Nuwo) - Święto młodego francuskiego wina z regionu Beaujolais obchodzone rokrocznie na całym świecie w trzeci czwartek listopada. (W 2008 roku 20 listopada)

Choć zwyczaj picia młodego wina w regionie Beaujolais istniał od dawna, globalne święto związane z tym winem istnieje dopiero od 1985 roku. Co roku, w trzeci czwartek listopada otwiera się tysiące butelek aby cieszyć się owocowo-kwaskowym lekkim aromatem czerwonego.

więcej szczegółów : http://halloween.friko.net/swieto_wina.html

wtorek, 17 listopada 2009

Dzień Studenta

Międzynarodowy Dzień Studenta (ang: International Students' Day) ,mało popularny w Polsce, obchodzony jest na świecie już od 1941 roku. Pierwsze obchody, zorganizowane przez International Students' Council, odbyły się w Londynie w drugą rocznicę niemieckiej pacyfikacji Uniwersytetu w Pradze.

Tło historyczne
11 listopada 1939 podczas anty-niemieckiej demonstracji w Pradze, zastrzelony został praski student medycyny Jan Opletal. To wydarzenie, jak i niemiecka okupacja Czechosłowacji, było powodem kolejnej demonstracji studentów (17 listopada 1939), po której rozstrzelanch zostało dziewięciu studentów, około 1200 zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych oraz zamknięto wszystkie uniwersytety i szkoły wyższe w Czechosłowacji.

poniedziałek, 16 listopada 2009

16 Listopad - Międzynarodowy Dzień Tolerancji


16 listopada obchodzony jest Dzień Tolerancji - szacunku, akceptacji i uznania bogactwa różnorodności kultur na świecie. Powinien stać się okazją do refleksji nad postawami wobec "innych".

sobota, 14 listopada 2009

14 listopada - Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą został ustanowiony w 1991 r. jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie. Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę. "Z cukrzycą można żyć, ale nieleczona prowadzi do śmierci."

W naszym kraju cierpi na tę groźna chorobę około dwóch milionów osób, ale jedynie u połowy chorych zdiagnozowano ją i podjęto odpowiednie leczenie. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat tego schorzenia. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem „Nie pozwólmy dzieciom umierać z powodu cukrzycy”

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada, gdyż właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.

piątek, 13 listopada 2009

Piątek 13go - nie zaszkodzi uwarzać


E.ma.

No i mamy piątek 13go teoretycznie najbardziej pechowy z możliwych dni. Tak właściwie skąd to się wzięło...[?] [?]

Wydaje się, że wszyscy unikają liczby 13. Dziś ten strach najlepiej widoczny jest w budownictwie. Szpitale nie mają takiego pokoju, wieżowce nie mają takiego piętra. Budynek Telekomunikacji Polskiej nie ma guzika z "13" w windzie... Zła sława liczby 13 pojawiła się już w Biblii. Z kolei piątek został uznany za pechowy w średniowieczu.

Od tego czasu przesąd ma się dobrze. Jest silny - tak bardzo, że opisana została choroba, której objawem jest strach przed liczbą 13. Wiele wybitnych postaci cierpiało na triskaidekafobię. Prezydent USA Franklin D. Roosevelt nie podróżował 13-go dnia miesiąca. Gdy zapraszał gości, dbał, aby przy stole nie zasiadało 13 osób. Gdy pojawiało się takie niebezpieczeństwo, do posiłku polityk zapraszał swoją sekretarkę.

Na podobną fobię cierpieli między innymi Napoleon i Richard Wagner. W Paryżu istniała przez pewien czas profesja zwana "quatorzieme", czyli zawodowy czternasty gość na przyjęciu.

W numerologii 13 sama ma pecha - tuż przed nią mamy liczbę 12, która uznawana jest za uosobienie ideału - mamy przecież 12 miesięcy, 12 jaj w tuzinie, 12 znaków zodiaku czy 12 apostołów.

Co ciekawe - odkryty przez naukowców najgorszy dzień w tym roku nie miał nic wspólnego z pechową liczbą 13.



MfourB Połoniny

środa, 11 listopada 2009

Wolność znów stała się oczywista...


11 listopada jest rocznicą odzyskania przez Polską nie podległości, po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych. Tego dnia, 91 lat temu, marszałek francuski F. Foch w imieniu państw sprzymierzonych podyktował delegacji niemieckiej warunki zakończenia działań wojennych. W ten sposób zakończyła się I wojna światowa. Nadeszła upragniona wolność.

Wczoraj...


... i dziś...

MfourB Połoniny

wtorek, 10 listopada 2009

Temat : Na cztery miesiące przed rozpoczęciem działalności gospodarczej.

Siema!!!
Na początku naszych zajęć z przedsiębiorczości postawiłyśmy sobie pięć pytań, które brzmiały następująco:
* Na czym będzie polegać nasza działalność?
* Jakie produkty planujemy zaoferować na rynku?
* Jakie rynki zamierzamy obsługiwać?
* Jak duże są te rynki?
* Jak możemy obsłużyć te rynki lepiej niż nasza konkurencja?
Po krótkim namyśle odpowiedziałyśmy na te pytania, które są podstawą planu i to one staną się udokumentowaną polityką naszej działalności i zbiorem zasad, od których nie powinnyśmy odchodzić bez ważnych powodów.
Zapoznałyśmy się z pewna regułą, która bardzo nam się spodobała, a oto jej treść: Jeśli nie potrafimy opisać naszych zamierzeń wystarczająco jasno, oznacza to, że nie przemyśleliśmy ich dokładnie.
Następnie analizowałyśmy koło korzyści produktu, które składa się z trzech pierścieni (części):
-Istota produktu : produkt fizyczny, cechy funkcjonalne, rozwiązania techniczne;
- Produkt podstawowy : cena, jakość, opakowanie, styl, załoga, materiał, kontakt z konsumentem, wzór,marka, znak handlowy;
- Produkt rozszerzony : transport, gwarancja, części zapasowe, usługi, dostępność punktów usługowych, usługi dodatkowe, reklamacje, kredyt, instrukcja, instalowanie, konserwacje, naprawy;


Najbardziej interesującą częściom zajęć było wypowiedzenie się na temat swojego własnego pomysłu na działalność gospodarczą, przy tej okazji dowiedziałyśmy się co to takiego jest marketing. A więc jest to planowanie, koordynacja i kontrola wszelkich działań przedsiębiorstwa ukierunkowanych na wszelkie aktualnie i potencjalne rynki zbytu. W pojęciu nowoczesnym marketing pojmowany jako działalność ludzka zmierzająca do zaspokojenia pragnień i życzeń poprzez proces wymiany.
Teraz przyszedł czas na powiedzenie, jakie to właśnie mamy pomysły na naszą działalność. Należy podkreślić, że wszystkie mamy bardzo bujną wyobraźnię, gdyż chcemy:
* stworzyć firmę produkującą ściągi, które w razie potrzeby da się zjeść;
* otworzyć zakład mięsny tworzący kiełbaski z psów;

* stworzyć, wspominaną na jednej z wcześniejszych notek, firmę produkującą wymarzone pralki;



...na dziś to tyle... :*
Pozdrawiamy!!!

40 rocznica ulicy sezamkowej



Ulica Sezamkowa (ang. Sesame Street) – amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata, stanowiąc wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej, w tym wypadku edukacji najmłodszych.

Premiera pierwotnej wersji Ulicy Sezamkowej miała miejsce 10 listopada 1969 w sieci National Education Television (NET), a w tym samym roku program pojawił się w następcy NET czyli sieci Public Broadcasting Service (PBS).



MfourB Połoniny

poniedziałek, 9 listopada 2009

20 lat minęło... - runął symbol zimnej wojny - Mur Berliński


Mur Berliński, Niemcy

Mur berliński zbudowany został w 1961 roku, miał 140 km długości i otaczał Berlin Zachodni, odseparowując go od terytorium Wschodnich Niemiec. Stał się symbolem żelaznej kurtyny, która podzieliła Europę na Zachód i Blok Wschodni. Mur Berliński padł w nocy z czwartku, 9 listopada, na piątek, 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia. Przygotowania NRD do kontrolowanego otwarcia muru sięgają października 1989, kiedy to, według sprawującego wówczas funkcję burmistrza Berlina Zachodniego Waltera Mompera, przeprowadził on 29 października rozmowy z szefem Wschodnio Berlińskiej SED Günterem Schabowskim i burmistrzem Berlina Wschodniego Erhardem Krackem, mające doprowadzić do podjęcia odpowiednich działań w tym kierunku.

















MfourB Połoniny

wtorek, 3 listopada 2009

,,Na pięć miesięcy przed rozpoczęciem działalności gospodarczej'' - Misja firmy i analiza SWOT.

Na tych zajęciach zapoznaliśmy się z takimi pojęciami jak misja firmy oraz analiza SWOT. Dowiedzieliśmy się jak skonstruować misję firmy aby przyciągała uwagę, spełniała kryteria innowacyjności, oddawała charakter wybranej działalności oraz na cym polega przygotowanie analizy SWOT i dlaczego jest to tak ważny punkt w biznesplanie.

Czym jest misja firmy?

Misja firmy określa główny cel istnienia firmy. Deklaruje się w niej cele oraz wartości na których oparta jest działalność. Misja działa zarówno wewnętrznie (na pracowników) jak i zewnętrznie (na klientów). Każda organizacja ma określoną misję, niezależnie czy to wydział uniwersytetu, wielka korporacja czy fundacja. Każdy początkujący przedsiębiorca powinien zacząć tworzenie firmy od określenia misji.

  1. Ukierunkowana rynkowo- zawiera opis produktów i usług jakie oferujemy na rynku oraz komu je oferujemy.
  2. Realna- założenia muszą być możliwe do spełnienia. Zamierzenie typu ,,chcemy produkować najlepsze produkty po najniższej cenie, oferując najlepszą możliwą obsługę po sprzedażową'' nie poprawia wizerunku firmy.
  3. Motywacyjna- aby każdy pracownik dążył do osiągnięcia w swojej dziedzinie sukcesu. Przykładowo firma sprzedająca meble może mieć misję ,, tworzenia atmosfery bezpiecznego ogniska domowego''.
  4. Szczegółowa- misja musi być na tyle szczegółowa, aby zawierała główne kierunki działalności. Nie należy jednak za bardzo jej zawężać, powinien być zostawiony margines swobody.
  5. Unikatowa- unikalna treść misji zapada w pamięć, jest łatwa do zapamiętania dla pracowników i klientów, co przekłada się na lepsze wyniki sprzedaży.

Jakiego typu firmę powinniśmy prowadzić?

  • Jaki jest twój rynek?
  • Kim są twoi klienci?
  • Jakie są twoje produkty?
  • Jakie korzyści przynoszą twoim klientom?
  • Jakie mocne strony posiada twoja firma?

Analiza SWOT – jedna z najpopularniejszych heurystycznych technik analitycznych, służąca do porządkowania informacji. Bywa stosowana we wszystkich obszarach planowania strategicznego jako uniwersalne narzędzie pierwszego etapu analizy strategicznej. Np. w naukach ekonomicznych jest stosowana do analizy wewnętrznego i zewnętrznego środowiska danej organizacji, (np. przedsiębiorstwa), analizy danego projektu, rozwiązania biznesowego itp.





niedziela, 1 listopada 2009

Wszystkich Świętych



Święto, o którym nie można zapomnieć. W ten czas liczy się pamięć. Idziemy na groby naszych bliskich, modlimy się i zaświecamy znicz, mały promyczek nadziei, znak, że pamiętamy.
W Ameryce i nie tylko obchodzone jest Halloween. Dzieciaki przebierają się za różne postacie i chodzą po pobliskich domach mówiąc "cukierek albo psikus", zwykle dostają słodycze.
W Polsce jednak nie ma takiego zwyczaju.