Nasze pierwsze prawdziwe zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się ze światłem białym. Co ciekawe ono tylko z nazwy jest białe, tak na prawdę składa się z 6 kolorów: czerwonego , pomarańczowego, żółtego, zielonego ,niebieskiego oraz fioletowego. Nie przypadkowo właśnie takie kolory ma tęcza. Powstawanie jej kolorów jest konsekwencją rozszczepienia światła słonecznego w kropelkach wody. Żebyśmy zapamiętali nasza Pani Prędki powiedziała nam krótki wierszyk, którego kiedyś nauczyła się od jednego ucznia "Czekały panny ,żeby zobaczyć niebo i fontanny". To może ja wytłumaczę o co chodzi pierwsza litera każdego z wyrazów jest jednocześnie pierwszą literą kolejnych kolorów tęczy.
Ale troszkę nudno by było gdyby nasze zajęcia opierały się tylko i wyłącznie na teorii. Tak więc rozpoczęliśmy doświadczenia. Pierwszym z nich było rozszczepienie światła białego w pryzmacie czyli tworzenie własnej miniaturowej tęczy na ekranie. Wszyscy byli zachwyceni intensywnością barw.
Jak przystało na młodych naukowców spróbowaliśmy w drugim doświadczeniu rozszczepić pryzmatem pojedynczą barwę. Niestety nie dało się.
Później wykonywaliśmy doświadczenie pod tytułem "kolorowe promienie" tu również efekt nie był zadowalający, ze względu na słabe źródło światła nie udało nam się zaobserwować tęczy .
Ostatnim tego dnia zadaniem praktycznym była ,,Dyfrakcja światła na płycie kompaktowej ''
Początkowo oświetliliśmy płytę latarką dzięki czemu zaobserwowaliśmy piękną tęcze. Następnie spróbowaliśmy z laserem, ale za względu na to, że światło lasera jest monochromatyczne efekt tęczy nie powstał.
I tak dobiegły końca nasze zajęcia. Już nie możemy doczekać się kolejnych.
czwartek, 28 października 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz