W bieżącym roku szkolnym odbywa się II edycja projektu, której hasłem przewodnim jest „Postaw na przedsiębiorczość” oraz „Ekologiczne azymuty”.
W naszej szkole w projekcie uczestniczy 10 uczennic, które tworzą dwie grupy zadaniowe. Każdy zespół prowadzi bloga, na którym opisuje relacje z zajęć oraz zamieszcza zdjęcia.
W I semestrze odbyło się 8 spotkań z przedsiębiorczości. Prowadzone były one przez pana Bolesława Kornagę, nauczyciela wspomagającego. Zadaniem uczennic było zdobywanie wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej, misji firmy, podmiotu działalności oraz produktu, konkurencji na rynku a następnie wybranie lokalizacji i nazwy firmy oraz napisanie biznes planu.
Odbyło się również 8 spotkań z nauk matematyczno-przyrodniczych, które prowadzone były przez koordynatora centrum. Na pierwszych zajęciach zakładano GIE, czyli gimnazjalny instytut ekologii. Każda uczennica została liderem jednego z 5 zadań takich jak „Wyspa, „Debata”, „Akwarium”, „Mikroplaneta” i „Kongres.” Kolejne zajęcia polegały na przedstawieniu różnorodności i znaczenia źródeł wiedzy oraz poszukiwaniu informacji na określony temat. Następne zajęcia były poświęcone omówieniu zadania zespołowego „Wyspa”. Dokonano analizy instrukcji, treści zadania oraz map. Ciekawym zadaniem było przeprowadzenie eksperymentu „Mikroplaneta” polegającego na wysianiu i zasadzeniu roślin a następnie odizolowaniu ich w zamkniętym szklanym pojemniku. Przez kilka następnych tygodni prowadzono obserwacje zmian zachodzących w ekosystemie. Zaobserwowano również obieg wody w pojemniku. Zajęcia pod hasłem „Organizm i środowisko” były okazją do przeanalizowania problemu eutrofizacji wód. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia polegające na przeprowadzeniu doświadczeń:
Badanie wpływu detergentów na rośliny wodne.
Oddziaływanie tlenków azotu na kiełkowanie i wzrost rzeżuchy ogrodowej
Badanie wpływu ścieków na życie rozwielitek
Obserwacje mikroskopowe mikroorganizmów hodowanych w próbkach wody z pobliskiego stawu.
Ważnym wydarzeniem w realizowanym projekcie były zajęcia – debata „Drwale w Białowieskim Parku Narodowym czyli: Czy możliwe jest pogodzenie sprzecznych interesów”. Wzięły w niej udział nie tylko uczennice uczestniczące w projekcie i koordynator projektu w szkole ale również pani dyrektor Danuta Kornaga oraz zaproszeni goście: pracownicy Nadleśnictwa Lutowiska – pan Janusz Karnat i pan Grzegorz Ćwieluch oraz dr Ryszard Prędki – pracownik Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Debata została zainspirowana prawdziwą sytuacją związaną z Puszczą Białowieską, a że jest to jedyny w Europie las naturalny to warto by jak najwięcej ludzi miało świadomość rangi i znaczenia poruszanych problemów.
Młodzież przygotowywała się do debaty na zajęciach prowadzonych w ramach projektu, jednak szczegółowe instrukcje z określonymi rolami zostały rozlosowane tuż przed spotkaniem. Uczennice wcieliły się w następujące role: reprezentanta Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, przedstawicieli przemysłu drzewnego, związków zawodowych leśników, władz parku narodowego, okolicznych mieszkańców, obrońców lokalnego środowiska. Każda grupa dysponowała kartą zawierającą podstawowe argumenty uzasadniające jej stanowisko. Dyskusję prowadził inspektor. W tej roli zaprezentowała się Małgorzata Lubaczewska.
W trakcie dyskusji każdy uczestnik argumentował swoje stanowisko, a ponieważ były one często odmienne (jedni zachęcali do wycinania lasu inni zaś byli przeciwnikami prowadzenia gospodarki leśnej) szukano kompromisu. Dużą uwagę zwrócono na znaczenie ochrony przyrody.
Leśnicy wytłumaczyli, na czym polega praca leśnika. Stwierdzali, że las odnawia się również poprzez usuwanie suchych drzew i podsadzanie nowych sadzonek roślin.
Pan R. Prędki przedstawił propozycje, jakie ma Ministerstwo Środowiska dla lokalnej społeczności żyjącej w otoczeniu puszczy. Jeśli udałoby się powiększyć park narodowy o 20 tys. ha do tego regionu napłynęłyby znaczne środki finansowe. Można by je było wykorzystać na rozwój turystyki w regionie, w tym sieci szlaków oraz gospodarstw gościnnych. Powiększenie parku jest uzależnione od woli lokalnej społeczności.
Debata przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze i była dla młodzieży nowoczesną lekcją demokracji.
Projekt prowadzony nowoczesnymi innowacyjnymi metodami według autorskich programów jest bardzo dobrym doświadczeniem dla młodzieży, przygotowuje do dalszej nauki na wyższych etapach edukacji oraz do życia i pracy w gospodarce rynkowej.
W I semestrze szkoła otrzymała od autorów projektu pomoce naukowe: preparaty mikroskopowe, model obiegu wody, zestaw do demonstracji przekształceń energii, akwaria, odczynniki i sprzęt laboratoryjny.
W II semestrze odbyło się 8 zajęć z przedsiębiorczości. Zostały napisane biznesplany dla wymyślonych przez grupy przedsiębiorstw.
Zostały omówione formalności związane z zakładaniem własnego przedsiębiorstwa, rachunkowość, rejestracja firmy, otwieranie konta bankowego, wędrówka do urzędu skarbowego, powinności wobec ZUS. Odbyły się również zajęcia pod hasłem „Koncepcja biznesu- zarządzanie sobą i określenie zakresu własnych obowiązków” oraz „Etyczne zachowanie w relacjach zawodowych.”.
W czasie 8 zajęć z nauk przyrodniczych prowadzono ciekawe eksperymenty oraz liczne dyskusje. Na pierwszych zakładano akwarium eksperymentalne, które miało być ekosystemem zakładanym z myślą o tym, że warunki i dobór organizmów zapewnią mu względną równowagę ekologiczną. Nie używano ani filtru ani grzałki. Eksperyment zakończył się sukcesem, ponieważ przez cały czas jego trwania utrzymywała się równowaga. Uczennice wnikliwie dbały o rybki oraz obserwowały zachodzące zmiany w akwarium.
Kontynuowano przygotowania do Kongresu oraz pracowano nad zagospodarowaniem Wyspy, nanosząc na mapę zaplanowane inwestycje oraz obiekty. Wykonano również folder promujący wyspę i zachęcający do przyjazdu. Było to okazją do integrowania wiedzy i umiejętności zarówno z przedsiębiorczości jak i nauk matematyczno-przyrodniczych.
Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia dotyczące znaczenia i zagrożenia gleby. Uczennice przyniosły na zajęcia próbki gleby, które badały. Sprawdzały strukturę gleby, wodoodporność agregatów glebowych, odczyn gleby metodą kolorymetryczną oraz rozkład papieru i plastiku w glebie.
Na przedostatnich zajęciach odbył się w obu grupach kameralny kongres. W pierwszej grupie miał on hasło „Człowiek wobec globalnych problemów ekologicznych”, w drugiej zaś „Wpływ turystyki na przyrodę Bieszczadów.” Uczestniczki projektu przygotowały prezentacje multimedialne dotyczące omawianych problemów i zaprezentowały je swoim koleżankom. Odbyła się dyskusja, w czasie, której wymieniano poglądy. Wszyscy zgodzili się, że nadzieją na przyszłość jest ekorozwój czyli rozwój cywilizacyjny, gospodarczy z poszanowaniem praw przyrody.
W dniach 6.05 – 10.05. odbyła się naukowa wycieczka zagraniczna do Niemiec.
Uczennice wraz z koordynatorem zwiedziły BIOSPHARE w Poczdamie. Była to okazja aby zobaczyć i poznać rzadko spotykane rośliny jak i zwierzęta. Wieczorną atrakcją był rejs statkiem po jeziorze na rzece Haweli w Poczdamie. W drugi dzień, w stolicy Niemiec zwiedzano muzeum techniki, a potem spacer po mieście. Dziewczęta miały okazję. zobaczyć Bramę Brandenburską i miejsce, w którym przez lata stał tzw. mur berliński. Był też wyjazd do Drezna. W tym pięknym mieście zwiedzano muzeum higieny i drezdeńską starówkę. Po obiedzie była już podróż do Drzonkowa, a w następnym dniu do domu.
Podobnie jak w pierwszym semestrze tak i w drugim szkoła otrzymała pomoce. Książki do nauki przedsiębiorczości oraz zestawy do badania gleby i sporo materiałów papierniczych.
Na zakończenie projektu, każda uczestniczka otrzymała pamiątkowy dyplom oraz notes z kalkulatorem z logo projektu.
Podsumowując należy zauważyć, że każda uczestniczka wykazała się dużym zaangażowaniem w czasie zajęć, rozwijała zainteresowania, kształciła nowe umiejętności zarówno w pracy zespołowej jak i indywidualnej. Wszystkie dziewczęta przekonały się, że wytrwałość i sumienność w pracy przynosi owoce. Nagrodą jest przede wszystkim samozadowolenie, pozytywna samoocena oraz efekty wymierne jak zakończenie eksperymentu, wyciągnięcie wniosków, potwierdzenie hipotezy lub jej obalenie.
niedziela, 13 czerwca 2010
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz